Aktuálně probíhá přesun stránek na novou doménu.Pat.

 

 

   

Přihlášení  

      

    | 
   

Online uživatelé  

Žádné
   

Prohlášení  

Na těchto stránkách najdete příběhy z různých fandomů, práva na neoriginální postavy jsou vyhrazena jejich autorům, práva na ostatní postavy náleží autorům děl.

Uveřejněné povídky dominantně popisují příběhy mezi postavami stejného pohlaví, uvědomte si to, prosím, než se začtete. Byli jste varováni.

 

   

Kapesník

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 
Podrobnosti

Kapesník

Autorka: Patoložka

Bagginshield neboli Thilbo (Thorin Pavéza / Bilbo Pytlík)

Povídka nebyla napsaná za účelem zisku, použité postavy pocházejí z knih J. R. R. Tolkiena.

Námět od Lanevry na přání: Povídka, kde Thorin konečně dá Bilbovi ten kapesník.

 

ooOoo

 

Kapesník

 

Jako všechny velké věci v životě malého hobita, i tohle se stalo nenápadně. Bez fanfár či vzletných slov. Bilbo si v tu chvíli ani neuvědomil, že k tomu došlo. To až po čase, možná až v tu podivnou předsvatební noc, kdy nemohl usnout, kdy se převaloval na lůžku a jen vzpomínal, co všechno se odehrálo od toho rána, kdy opustil Kraj, mu došlo, jak to celé vlastně bylo a proč...

Spěchal ten den tak jako snad poprvé ve svém životě, protože hobiti, ti měli vždy na všechno času dosti, zejména na své jídlo a odpočinek, to proto se nejeden z nich ještě dávno před stárem znatelně zakulatil. Takže spěchal, pádil, přeskakoval plůtky a přebíhal trávníčky svých ctěných sousedů, jen aby dostihl skupinku cizinců, kteří se mu nepozvaní večer předtím objevili v domě. Zřejmě jen kvůli potulné bralovské stránce své osobnosti, nad kterou později během jejich pouti častokrát láteřil. Jenže v tu chvíli nemohl jinak.

Vyletěl ze svého domova tak narychlo, že si ani nestihl zabalit vše potřebné. A když pak již seděl na hřbetě poníka, kterého mu přidělili, a jeho srdce a dech konečně trochu zpomalily svůj trysk, jako opařený si uvědomil, že se vydal do neznáma za dobrodružstvím, zatímco měl ve své torničce pouze několik kusů oblečení, nožík a dýmku a něco málo zásob, že zcela zapomněl na pláštík proti dešti a zimě, ale hlavně… že nemá svůj kapesník.

Vyjekl a zastavil se a spolu s ním i všichni trpaslíci, i proklatý čaroděj, který to všechno zpunktoval.

„Musíme se vrátit!“ zvolal do těch nechápavých, zarostlých tváří.

„A to proč?“ ozval se Thorin, který jel v čele.

„Jsem alergický na chlupy a zapomněl jsem kapesník!“ vysvětlil a oni se po několika okamžicích, kdy nevěděli, jestli to není jen nějaký další půlčíkovský žert, začali pochechtávat. Nechápal, co na tom bylo k smíchu, považte, vždyť takový kapesník již nejednoho hobita dostal z pořádného maléru, jenže trpaslíci byli asi jiná sorta, takže to nemohli pochopit.

Rozpačitě se rozhlížel kolem sebe a nevěděl, co má teď dělat. Vrátit se na poníkovi a riskovat, že je již nedožene, nebo snad pokračovat v jízdě bez kapesníku?

„Budete muset oželet ještě mnoho věcí, než tato výprava skončí, příteli,“ ozval se Gandalf, který jel vedle něj, pak na něj mrknul, jako by se to rozumělo samo sebou, a pobídl svého koně do kroku. A v tu chvíli se výprava jako na povel dala do pohybu celá.

Jen Bilbo tam dál seděl jako opařený, i když se jeho poník již rozešel rovněž. Jak mu to jen mohli udělat? Zavrtěl hlavou. Nevěděl.

A pak mu něco mžiklo před očima. Přistálo mu to na klíně, ne tak rychle jako šipka, ale ani tak pomalu jako pouťový balónek. Kapesník z modrého plátna. Dopadl měkce a on ho díky své pytlíkovské obratnosti zachytil, i když jen taktak. Překvapeně vzhlédl, od koho to smilování přišlo, ale Thorin se již otáčel a jeho pohled i úšklebek na tváři směřovaly vpřed. A Bilbo? Ten ten kapesník rychle zastrčil do náprsní kapsy, kde ho najde, až bude třeba.

To až večer u ohně za zvuku Balinových slov a starého příběhu o statečném princi a pavéze zalovil v kapsičce, sevřel ten kus látky a spolu se zjištěním, že být trpaslík neznamená být jen otravný, hlučný a nenažraný host, k tomu plátnu sklonil nos a zjistil, že je jemné, čisté a krásně voní. A od té doby jej choval spolu se svými společníky ve velké vážnosti.

Pousmál se v přikrývkách a protáhl se. Hodně se toho událo od onoho dne a přesně, jak tvrdil Gandalf, musel se obejít bez lecčehos. Ale ten kapesník tehdy něco změnil…

Teď byl čas připomenout si nejen všechny ty chvíle, kdy se štěstím vyvázli se zdravou kůží, kdy bojovali o život, kdy se smáli a veselili, kdy truchlili. Ale hlavně čas, kdy modré oči krále trpaslíků ztrácely svou tvrdost a dívaly se na něj čím dál častěji poněkud jinak. Vzpomínal na ty ukradené okamžiky letmých doteků pod kapkami deště, na překvapivé objetí i první ukradený polibek. Myslel na noc, kterou spolu strávili, ještě tehdy pod hvězdami, před krvavou bitvou o Osamělou horu. Myslel na to, jak nenáviděl všechny ty vědoucí pohledy od ostatních, přestože byli jistě potichu jako myšky. Tedy, to si alespoň myslel, protože hobiti bývají potichu, jenže trpaslíci, ti když se rozvášní… pukají skály a hromobití padá z nebes… Chm. Myslel i na to, jak stačil jeden pohled trpasličího krále a všechny ty dobíravé řeči okamžitě ustaly a on se mohl konečně opět nadechnout. A myslel na ten kapesník. Myslel na něj často od té doby, bezmála víc než na prsten, který našel. A dnes… dnes se pro něj to plátno stane něčím starým, něčím novým, něčím modrým i něčím půjčeným. Protože dnes…

„Mistře Pytlíku,“ ozvalo se za dveřmi jeho pokoje, „je čas se připravit.“

Bilbo se pousmál a seskočil z postele. Ano. Nastal čas… Protože za okny již vyšlo slunce nového dne.

 

KONEC

Komentáře   

 
0 # Lanevra 2015-01-12 18:01
Hahá! Moje povídka! :D Už jsem se na ni nedávno tázala, že ano. :lol: Já si myslím, že tady to krásně dává na odiv Thorinovu povahu. Vážně se mi to gesto hrozně líbí, protože si myslím, že přesně tohle je jedna z variant reakce na Bilbovu ztrátu kapesníku, která je rozhodně možná.
Děkuji mockrát za sepsání mého námětu. :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2015-01-26 19:34
Anoooo, TVOJE povídka;-)) Asi nemusím opakovat, že se všem moc líbí AŽ na mne, že? Ale tak, co se dá dělat. Autor prostě někdy není spokojený.
A ano, Thorin by prostě udělal něco takového - čistě a jasně vyřešil problém bez velkého rozruchu, hlavně, aby se jelo dál;-))) Díky moc, bylo mi potěšením! :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Ror 2015-01-14 17:53
Z toho se tetelí srdce... :roll:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2015-01-26 19:34
Awww, i to moje;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Profesor 2015-01-15 15:52
Super povídka.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2015-01-26 19:34
Díky;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Tesska 2015-01-16 15:11
Ale no nie!!! Takže slash v podobe hobita a trpaslíka? Prečo nie? Pripomenulo mi to prvú časť príbehu, ktorý si ešte dnes hodlám znova pozrieť. A inak? Veľmi milé, majstrovsky napísané. Ďakujem Paty :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2015-01-26 19:35
Joj, děkuji moc! Jsem ráda. :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # kitty 2015-01-16 22:08
To je tak nádherné, úplně mě povídka pohladila na duši. :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Patoložka 2015-01-26 19:35
Awww, děkuji :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
   

Statistiky

Návštěvníci
1680
Články
1295
Odkazy
34
Počet zobrazených článků
3504391
   

Toplist

TOPlist

   
   

Patolozka.drabbles.cz

patolozka.drabbles.cz