Aktuálně probíhá přesun stránek na novou doménu.Pat.

 

 

   

Přihlášení  

      

    | 
   

Online uživatelé  

Žádné
   

Prohlášení  

Na těchto stránkách najdete příběhy z různých fandomů, práva na neoriginální postavy jsou vyhrazena jejich autorům, práva na ostatní postavy náleží autorům děl.

Uveřejněné povídky dominantně popisují příběhy mezi postavami stejného pohlaví, uvědomte si to, prosím, než se začtete. Byli jste varováni.

 

   

Do ut des 7

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 
Podrobnosti

Do ut des

 

Dopis od Lokiho IV.

 

Drahý a nudu mi přinášející, Anthony, synu Starkův,

dnes mou oázu klidu znovu navštívil sám velký Odin, neboť mi osobně přinášel poselství od tebe a vůli svou, ve které mi opět milostivě daroval alespoň volnost slov, když vše ostatní mi již odebral. Prý tak činí na přání velkého midgardského pána. Buď Thor po nespočtu stovek let objevil vlastní vůli a odvahu vzepřít se otci, a v této nově nabité síle působí na Všeotce více, než je zvykem. Nebo král Asgardský seznal, že jest Midgard dostatečně mocným, aby ku jeho domnělým vládcům přistupoval s opatrností. Pravím ti, pakliže je to to druhé, moje srdce plesá radostí, neb kdo jest hoden úcty Asgardu, je také hoden okusit naše zbraně a sílu našeho vojska.

Jsi tedy vskutku midgardským mírotvůrcem a ochráncem! Na pád každý pokračuj, pokud se ti nezdaří vyprovokovat válku, alespoň bys mohl přinést poslední dech ctěnému Všeotci tím, že jej zas a znovu donutíš sestoupit na osm set schodů do palácového vězení.

Tvoje zájmy jsou nízké, ale budiž, ve jménu dobrých vztahů budu odpovídat na tvé bezvýznamné otázky.

Ano, list s omluvou a asgardskou pečetí, jež ti byl doručen, je pergamen, tedy kože z čerstvě narozeného telete. Jen co z matky padne ven, je jeho hrdlo podřezáno a jeho kůže stažena. Ta je pak po týdny napínána, v mléce matky máčena a vápnem hlazena, než je vybrána ta nejjemnější, na listy nařezána a do královského paláce doručena. Kvalitnější listy na psaní nenajdeš v žádném z devíti světů.

Avšak list, z něhož čteš nyní má slova, je pouhý hedvábný papír. Nejspíš Všeotec neuznal, že bys byl hoden dostávat dopisní papír větší kvality, čemuž se nedivím, když beru do rukou, na čem mi posíláš své dopisy ty. Hrubé, barvy zbytečně ostré a se řezavými okraji... Pošli mi prázdný stoh, nalezl jsem pro něj vhodné použití, až odsud opět vystoupím na denní světlo.

Já tvůj humor shledávám nudným a urážlivým, zvláště, když povážím, že mne, asgardského prince, srovnáváš s midgardským lidem. Celá tvá civilizace stěží dosahuje kvalit posledního asgardského sedláka. Dostane-li se někomu té cti, že je po něm v některém z vašich měst pojmenována ulice, je to asi tak slavné vítězství, jako být korunován panovníkem hnojné kupy. Přeji ti tedy, abys při vynaložení jen minimálního úsilí dostal svých pár desítek koňských délek černých, špinavých ulic svého rodného města.

Jen málo dopisů jsme si vyměnili, přesto již podruhé jmenuješ svou konkubínu. Ona tvou mysl okupuje až neprakticky mnoho, pravdu dím? Na vrch k tomu, jak čtu, si od ní necháváš nařizovat, kterak se máš správat ve vlastním sídle. To je opravdu neblahé chování pro muže, jenž se pyšní svou silou a hrdinstvím. Ještě nějaký čas pokračuj a začne ti nařizovat, s kým smíš léhat, pak na tvá bedra složí jeden či dva své ouvažky a nakonec, ani se nenaděješ, bude tvé mužství vyloženo na stříbrném podnose před jejíma nohama. I když jsi prostým Midgarďanem, byla by to ostuda vrhající temné světlo na celé mužské pokolení. Dej na mou radu a nauč ji řádné pokoře.

Jsem tím, čím si přeji být. Inspiroval tě snad můj dar k vidění mne v podobě mořské panny? Pak máš vskutku vilné myšlenky, jen co je pravda. Musím ale přiznat, žes vlastně zvolil vhodnou podobu; oplývám nejedním jejich umem a krásou, mám však i jejich srdce z ledu a má pozornost je stejně stálá jako příliv a odliv.

Umění rétoriky je ctěná disciplína, hodná králům. Zasvětit tě do ní přes psané slovo je velká intelektuální výzva, kterou, což je nad slunce jasné, přijímám, Midgarďane, i přesto, že mě jímají velké pochybnosti, jestli tvá prostá mysl bude vůbec schopna pochopit jemné nuance tohoto, i na Asgardu prastarého, umění, avšak pokusím se o to.

Máme mnoho podob řeči, od milostného ponoukání, přes proslov politický a filosofický až, k mému oblíbenému, bojovému lání. V tom zvláště zdárně vynikám, vlastně bys v devíti světech našel jen málo soupeřů mi hodných. Zři tedy, jak správně oslovit svého soka:

„Ty, kterýž jsi hnilobným vředem na hrbu neplodného trojnohého hřebce, jenž se svou ohavností rovná třicetkrát rozenému klínu stařeny, poslyš má slova...“

V dopise příštím očekávám, že se přinejmenším pokusíš vyplodit něco stejně vznosného.

Ztráty hlavy bych zcela jistě litoval, možná bych ji dokonce nepřežil. Co mne však velmi překvapuje, a u srdce hřeje, je, jak čestné místo pro mne lady Natasha zvolila. Zdá se, že jsem zůstal v jejích vzpomínkách vryt opravdu hluboko. Vzkaž jí mé díky za její hluboký zájem a klidně můžeš tlumočit i mou rozechvělost nad tím, kolik svým myšlenek a úvah mi musela věnovat.

 

Na odpověď bez zájmu čekající, Loki Odinson

 

PS: Byl mi doručen jeden kus z tvého daru. Co to je za odpornost? Ochutnal jsem sousto; vyznívalo v ústech jako sušená hovězí kůže máčená v medu, i trpklo jako pláně. Plánoval jsi mne otrávit vskutku kuriózním způsobem? Pakliže ano, mám pro tebe smutnou zprávu, stále žiji a z tvého daru mám vcelku zábavného domácího mazlíčka.

 

PPS: Pozval jsem Thora do mé skromné ubikace na pár bratrských slov a při té příležitosti jsem se tázal na ten „i-Phonu“ a jeho účel, a zajímá mne; tvůj národ tráví hodně času zábavou u i-Phonů?

 

PPPS: Při příležitosti hovoru s Thorem, jsem byl také seznámen s tvým záměrem pozvat krále Odina na sklenku s mokem. Máš buď přesmíru odvahy, nebo jsi ležel s démonem, který tvou mysl obestřel závojem temného šílenství. Leckterý asgardský pán se není schopen Odinovi zpříma podívat do očí, na hodokvas ho jen tak nezvou ani vlastní synové.

Komentáře   

 
0 # Lanevra 2014-12-16 11:40
Mám neblahý dojem, že chce Loki rozpoutat válku mezi Midgardem a Asgardem. :-* Jen, když to tak čtu, si říkám, na čí strana vlastně je. :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Sitara 2014-12-16 15:37
Na svojí...? :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Sitara 2014-12-16 15:41
Chachacha :D To zas bylo něco! Koukám, že "hodiny" rétoriky budou skvělá zábava :lol: Taky ta představa, kterak se Loki ošklíbá nad kyselým hadem a probírá s Thorem i-Phony! Bože :D
Skvělé! Děkuji :heart:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Patoložka 2014-12-19 14:51
Představuji si Odina, jak kráčí po těch schodech a říká si: Co jen ten můj chlapec zase vyved a vyvede, chmmm.
A taky by mě zajímalo, jaký fetiš to Loki má s tím papírem? A jeho lání, hihi, prostě neodolatelné! Škoda jen, že mu nechutnali ti hadi, já je mám náhodou ráda;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
   

Statistiky

Návštěvníci
1680
Články
1295
Odkazy
34
Počet zobrazených článků
3503334
   

Toplist

TOPlist

   
   

Patolozka.drabbles.cz

patolozka.drabbles.cz